Tel: +90 216 394 13 53     Email: info@marmarayangin.com

Hidrant Sistemleri

TS 2821/1a'ya uygun olarak imal edilen; dökme demir gövde, açma-kapama organı (vana), vanayı kumanda eden mil, otomatik boşaltma donanım ı (çek valf) ve hortum bağlantı rakorlarından meydana gelir. Fabrikalar, depolar, binalar ve endüstriyel tesislerin su ile söndürme sistemlerinde, ayrıca şehir ve kasabalarda yangın sırasınında direkt müdahalenin yanında itfaiyenin su alabilme amacına yönelik olarak kullanılmaktadır.

Çalışma Prensibi

Açma-kapama diski, özel hidrant anahtarı ile açma yönünde çevrildiğinde hareket borusunu, aşağı doğru hareket ettirir. Böylece subap, sitten ayrılarak hidrant açılmış olur. Açma-kapama diski kapatma yönünde çevrildiğinde ise tersi hareket ile hidrant kapanmış olur. Kapatma aşağıdan yukarıya doğru akış yönündedir. Bu sayede subap şebekeden gelen su basıncının etkisinde olduğu için mükemmel sızdırmazlık sağlanır.

Özellikler

  • Hidrantların akış kesiti sabit olup türbülans yaratmadığı gibi subapdaki kanatçıklar sayesinde de lineer bir akış sağlanmaktadır. Bu sayede şok etkisi ortadan kalkar ve hortum rahatça kullanılır.
  • Hidrant kullanımdan sonra kapatıldığında gövde içinde kalan su, cekvalf şeklindeki otomatik boşaltma sistemiyle hidrant dışına çıkmaktadır. Böylece hidrant donma olaylarına karşı korunmaktadır.

  • Yangın Hidrantı akış yönüne kapatma yaptığı için, pompalama olayı söz konusu değildir. Kapatma yönüne karşı olan hidrantlarda, kapatma hareketinin sonuna doğru subap site oturmadan önce pompalama olayı meydana gelir ve hidrantın kapanması zorlaşır, hatta açık kalabilir.

  • Hidrant açık konumunda iken kanatçık şeklindeki subap, alt gövdeye oturarak mili alttan destekler, böylece mil alttan ve üstten yataklandığı için titreşim oluşmaz. Mil titreşim yapmadığı için oturduğu yuva deformasyona uğramaz, hidrant uzun süre dayanır.

Yangın esnasında normal olarak 3 hidrantın (azami 4) kullanıldığı ve yangın söndürme süresinin 3-15 dakika olduğu kabul edilmektedir.

Yerleştirme ve Montaj

Yangında korunacak binaların dışına yeterli miktarda hidrant yerleştirilmeli ve aynı yerden 2 hortum bağlanabilmelidir.

Hidrantlar arası mesafe,
Yüksek Tehlike 50 metre
Orta Tehlike 100 metre
Düşük Tehlike 150 metredir.

Fabrikalarda, depolarda, sitelerde, alışveriş merkezlerinde, binanın toplam taban alanının 5000 m2'yi geçtiği her yerde Yönetmeliğe göre yapılma zorunluluğu vardır.

Hidrantların binadan uzaklığı normal şartlarda 12 metreden aşağı olmamalıdır. (Bu mesafelerin uygulanması mümkün olmayan durumlarda da kısa mesafelerde uygun yerleştirilmelidir.) Bu yerler yangında yıkılmayacak duvar kenarları ile duman ve sıcağın az etkileyeceği alanlar olabilir.

Hidrant yerleştirmede, hortum bağlantı rakorlarının merkezi, zeminden 640 mm'den aşağı olmamalıdır.

Eğer boru tesisatı yeni yapılmışsa, hidranta su vermeden önce borular iyice temizlenmelidir.

Marmara Mekatronik © 2012 & Tüm Hakları Saklıdır.
Lacivert Medya ve İnternet Hizmetleri
Go to Top